Kā iekārtot telpu, ja ģimenē gaidāms bērniņš.

 

Pirms iekārtot ligzdiņu

Vecāki var izvēlēties, vai iekārtot bēbītim savu istabu un jau pirmajā naktī mājās ļaut mazulim nakšņot tajā vienam pašam vai iegādāties tikai gultiņu un novietot to guļamistabā. Taču jāatceras, ka mazulim īpaši pirmajā dzīves gadā ir ļoti nepieciešams, lai mamma un tētis allaž būtu līdzās, arī tad, kad bēbītis saldi čuč. Turklāt mazajam arī guļot vajag, lai kāds par viņu parūpētos – pagrieztu uz sāniņiem, sasegtu siltāk vai noņemtu sedziņu. Naktī mazajam ir svarīga ne tikai fiziska saskarsme ar vecākiem, bet arī nojausma par vecāku klātbūtni – viņu elpa, smarža, kustību radītās skaņas. Kaut arī bēbītis saldi čuč, viņš labi jūt, vai istabā kāds ir vai arī viņš atstāts viens... Zīdainim ir vienalga, kādā gultiņā viņš guļ. Bērniņam ir svarīgi, lai tad, kad viņam vajag, pie gultiņas pienāktu kāds no vecākiem – paņemtu rokās, samīļotu, parunātos. Emocionālais kontakts palīdz mazajam justies laimīgam.

 

Pašam sava istaba

Ja vecāki nolēmuši vienu istabu atvēlēt zīdainītim, jāņem vērā, ka pirmajā dzīves gadā tā būs vieta, kur kopā ar bērniņu spēlēties, sarunāties, klausīties mūziku, vērot, kā mazais iemācās rāpot un spert pirmos solīšus... Ja vecāki vienojušies, ka bērns gulēs pats savā istabā jau no pirmajām dienām, situācijas kontrolei ieteicams izmantot rāciju. Vēl labāk, ja starp zīdainīša istabu un vecāku guļamistabu ir atvērtas durvis vai aile. Tā vecāki no savas istabas var kontrolēt situāciju un mazais jutīs vecāku tuvumu.

Kad mazais saslimis, gultiņa no bērnistabas jāpārvieto uz guļamistabu vai arī kādam no vecākiem jāguļ bērna istabā, jo slimības laikā bērnam just vecāku tuvumu ir īpaši svarīgi. Turklāt vecāki var būt tuvumā un nepalaist garām, ja mazajam kļūst sliktāk.

Ja izlemts, ka bēbītim būs sava istaba, jāķeras pie darba! Lūk, ko ieteicams ņemt vērā.

Grīda. Vispiemērotākais materiāls ir koks. Var izmantot arī kvalitatīvu laminātu. Ideāls risinājums – ierīkot apsildāmo grīdu (īpaši svarīgi tas ir pirmajā stāvā), jo pavisam drīz bērniņš sāks rāpot un visvairāk laika pavadīs uz grīdas. Vislabāk, ja grīda ir ne pārāk auksta, ne silta. Kamēr vecāki nav pārliecinājušies, vai bērnam nav alerģiskas reakcijas no putekļu ērcītes, kam īpaši patīk dzīvot mīkstajos paklājos, ieteicams nesteigties ar paklāja iegādi. Kad vecāki būs pārliecinājušies, ka alerģijas nav, rotaļu stūrītī noderēs košs un mīksts paklājs.

Sienas. Sienu apdarei var izmantot gan netoksisku krāsu, gan tapetes. Ieteicams izvēlēties mazgājamās tapetes. Kad bērniņš sāks rāpot un staigāt, pieturoties pie sienas, viņš tās ātri vien nosmērēs. Tapetes var kombinēt tā, lai atjaunotu tikai nobružātajās vietās.

Bēbītim ir pilnīgi vienalga, kādā krāsā ir sienas, taču, kad viņš paaugsies, viņam patiks, ja uz tām būs zvēriņi, kuģīši, puķītes u.c. Tapešu rakstu ieteicams saskaņot ar citiem telpas elementiem.

Krāsojot sienas, jāņem vērā, ka ar laiku uz tām parādīsies bērna pirkstu nospiedumi, tāpēc nevajadzētu izvēlēties matēto, bet gan pusmatēto krāsu, ko var mazgāt. Ieteicams izvēlēties dzidras, bet ne pārāk spilgtas krāsas.

Mēbeles. Bērnistabā jāatrod vieta gultiņai, skapītim vai plauktiem, kur novietot bērna drēbītes un bērna higiēnai nepieciešamās lietiņas, kā arī pārtinamajam galdam vai kumodei (ar virsmu bērniņa pārtīšanai). Pirmajos mēnešos mazo ir ērti vannot istabā, tāpēc, ja vien rocība atļauj, ieteicamas ir kumodes ar vanniņu.

Bērnam augot, jāmainās arī istabas iekārtojumam. To visvieglāk panākt, izmantojot mēbeļu sistēmas, kuras viegli transformēt. Šīm mēbelēm ir priekšrocība – iegādājoties papildus dažus elementus, istabu var pārveidot atbilstoši bērna vecumam.

Dīvāns vai atpūtas krēsls māmiņai. Pirmajos mēnešos māmiņai vairākas reizes naktī jāceļas, lai zīdītu mazuli. To darīt ir ērti, vai nu sēžot mīkstā atpūtas krēslā, vai guļot uz dīvāna. Tāpēc, iekārtojot istabu, bēbītim ieteicams neaizmirst par savām ērtībām. Ja bērnistabā ir dīvāniņš, pusdienas laiku mazuļa tuvumā var pagulēt arī māmiņa.

 

Bērns – vecāku guļamistabā

Gan dizaineru, gan bērnu ārstu pieredze liecina, ka vairākums jauno vecāku izvēlas racionālāko variantu – pirmajā dzīves gadā bērna gultiņa atrodas vecāku guļamistabā. Turklāt vecākiem ir mierīga sirds – nekur nav jāiet, lai redzētu, vai mazais guļ, vai elpo, vai viņam kaut kas nekait. Atliek vien pavērt acis, lai pārliecinātos, ka ar bērniņu viss ir kārtībā. Turklāt pirmajos mēnešos pēc mazuļa piedzimšanas jaunajai māmiņai ir iekšēja nepieciešamība būt kopā ar bērniņu gandrīz visu laiku. Visi jaunie vecāki klusībā raizējas, vai mazajam nekas nekait... Lai diennakts garumā par to pārliecinātos, zīdainītim jāatrodas acu skatiena un rokas stiepiena attālumā. Jaunajiem vecākiem nevajadzētu bažīties, ka bērniņš, kurš pirmajā dzīves gadā guļ vecāku istabā vai pat vecāku gultā, tiks izlutināts. Kad bērns paaugsies, viņš pats gribēs gulēt savā gultiņā un atrasties savā istabā.

Gultiņa. Galvenās mēbeles izvēles kritēriji ir tie paši. Ja gultiņu plānots novietot vecāku guļamistabā, to ieteicams pieskaņot pārējām mēbelēm. Gultiņu ieteicams novietot tā, lai bērnam nespīdētu virsū saule.

Pārtinamais galds vai kumode. Ērti, ja gultiņas tuvumā atrodas pārtinamais galds un rokas stiepiena attālumā novietotas visas bērna ikdienas apkopei vajadzīgās lietas.

Apgaismojums. Papildus pamata apgaismojumam ieteicams iegādāties nakts lampiņu. Tās gaisma nebūs spilgta, bet tumsā varēs saredzēt, ko bērniņš dara. Šim nolūkam noder lampa ar gaismas intensitātes regulatoru. Gultiņu un pārtinamo virsmu ieteicams nenovietot tieši zem lampas – gaismai maigi jāplūst istabā, nevis jāspīd bērnam acīs.

 

Teksts: EDĪTE VALTERE

Konsultēja: ILONA KLINCA, interjera dizainere, un VIZMA MEIKŠĀNE, pediatre «Veselības centā 4»

0 Super!