Dzelte ir praktiski visiem jaundzimušajiem, tikai apmēram 30–40% bērniņu tā nav ar aci redzama.


Mammas vēderā mazulītis dzīvo ar skābekli nabadzīgākā vidē nekā pēc piedzimšanas, tāpēc viņa asinīs ir vairāk sarkano asinsķermenīšu. Kad bērniņš piedzimst, tie pastiprināti noārdās, jo nav vairs vajadzīgi. Šajā noārdīšanās procesā paaugstinās bilirubīna (viela, kuru mazuļa aknām jāizvada) līmenis asinīs. Bet mazuļa aknas vēl nav pietiekami nobriedušas, tām trūkst fermentu, lai spētu pietiekami ātri izvadīt bilirubīnu no organisma, tādēļ bērniņam veidojas dzelte – bērniņa āda (īpaši vietās, kur tā ir plānākā kārtiņā, piemēram, ap acīm) un acu baltumi iekrāsojas dzeltenīgi. Dzelte var izplatīties pa visu ķermeni. Paaugstināts bilirubīna līmenis asinīs un dzelte tā dēļ ir gandrīz visiem jaundzimušajiem, tikai apmēram 30–40% bērnu tā nav ar aci redzama. Ja mazuļa āda ir izteikti dzeltena, iespējams, viņam māmiņas vēderā bijuši grūtāki apstākļi nekā citiem, vairāk trūcis skābekļa un līdz ar to asinīs bijuši daudz vairāk asinsķermenīšu. Dzelte ir izteiktāka un var saglabāties ilgāk bērniņiem, kuri dzimuši agrāk par noteikto laiku.

 

Cik ilgi var būt dzelte?

Parasti dzelte parādās otrajā dienā pēc dzimšanas. Kulmināciju dzelte sasniedz ceturtajā vai piektajā dienā. Apmēram divu trīs nedēļu laikā tā pāriet pati no sevis. Taču reizēm jaundzimušo dzelte var saglabāties pat divus trīs mēnešus. Tā var notikt, ja bērniņš nācis pasaulē agrāk, ja viņam ir zems hemoglobīna līmenis asinīs.

Ja bērnam dzelte saglabājas mēneša vecumā, par to vajadzētu konsultēties ar ārstu. Ja bērns, piemēram, dzimis priekšlaikus, ar mazu svaru, viņam ir kāda iedzimta slimība un viņš ir dzeltens, tad veic asins analīzes. Pārbaudīt bilirubīna līmeni un veikt asins analīzi veselam bērnam (arī zīdainītim asinis ņem no vēnas) varētu, ja dzelte nepazūd triju mēnešu vecumā un mammai šķiet, ka tā nemazinās vai pat palielinās. Tad pārbaudi var veikt sirdsmieram.

Dzeltenums var saglabāties vairākus mēnešus, ja ir tā saucamā krūts piena dzelte. Apmēram 25% sieviešu pienā ir pārāk daudz fermenta pregnāna, kas kavē bilirubīna pārstrādi bērna aknās. Bērniņa aknas nobriest pakāpeniski, tāpēc arī krūts piena dzelte mazinās pakāpeniski. Ar aci redzama dzelte var saglabāties vismaz trīs četrus mēnešus (reizēm pat visu zīdīšanas laiku). Jākonsultējas ar ārstu un jāturpina mazuļa zīdīšana.

Ja ir māmiņas un mazuļa rēzus faktora nesaderība, dzelte var parādīties pirmajā dienā pēc dzimšanas. Tomēr mūsdienās to cenšas novērst, māmiņai injicējot imūnglobulīnu. Ja ir rēzus konflikts, mazulim var veikt asins pārliešanu, bet pēdējos gados to dara ļoti reti. Parasti, lai mazulis atbrīvotos no izteiktas dzeltes, pietiek ar fototerapiju. Gan Rīgas Dzemdību namā, gan Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā ir speciālas fototerapijas ierīces, kas mazina dzelti un aizstāj asins pārliešanas operāciju.

Konsultē ILZE KREICBERGA, Rīgas Dzemdību nama galvenā neonatoloģe.

Teksts: Dace Rudzīte

1 Super!