Bērna gaidīšanas laikā daudziem pāriem rodas vēlme novīt ligzdu vai vismaz «savīt» to citādi – remontēt. Meklēt jaunu vai lielāku mitekli, remontēt esošo, domājot par ģimenes pieaugumu, būtu skaisti, ja vien nebūtu KAITĪGI. Kā kaitīgumu mazināt?

Mūsdienās cilvēki diemžēl lielāko daļu laika pavada iekštelpās, kur gaiss ir daudz piesārņotāks nekā ārpus telpām. Kaut arī gan vecāki, gan bērni lielākoties atrodas ārpus mājām (vecāki – darbā, bērni – bērnudārzā vai pie auklītes), nakti visi pārlaiž savās mājās. Tātad vismaz 10 stundas diennaktī elpo sava mājokļa gaisu. Kāds tas ir?
 

Kāda ir ēka?

Uzskats, ka veselībai kaitīgs ir viss, kas saglabājies no padomju gadu būvniecības, nav pareizs. Piemēram, blokmājas paneļi un konstrukcijas cilvēka veselībai nekaitē. Azbesta un šīfera jumtu pārstrāde un utilizēšana gan ir svarīgs jautājums. Dzīvošana blokmāju sienās var radīt veselības problēmas, jo tās ir būvētas tā, ka cigarešu dūmus no kaimiņu dzīvokļa var sajust pat caur elektrības rozetēm. Arī apdares materiāli var kaitēt veselībai. Mūsdienu materiālos vairs netiek izmantotas tādas kaitīgas vielas, kādas izmantoja pirms divdesmit gadiem, – azbestu grīdas segumos, policiklisko aromātisko ogļūdeņradi parketa līmēs utt.
Dzīvokļi ēkās, kas būvētas pēdējos desmit gados, ir dažādi. Nereti, būvējot namu, vairāk ir domāts par ātru un lielu peļņu, nevis ēkas kvalitāti. Tas nozīmē, ka izvēlēti lētākie, nevis veselībai nekaitīgākie celtniecības materiāli.
 

Kā to izvērtēt?

  • Mājas būvmateriālu izvēlei jābūt dokumentētai būvniecības projektā. Jau ēku plānojot, tiek izvēlēti un projektā paredzēti materiāli, no kā būvēs māju. Diemžēl pieredze liecina, ka dzīvē pastāv nobīdes no iecerētā projekta un, piemēram, fasādes siltināšanai iecerētais materiāls celtniecības vate tiek mainīts pret putuplastu – materiālu, kas neļauj ēkai elpot.
  • It kā mazāk riskanti (domājot par ģimenes veselību) būtu celt pašam savu māju. Taču, arī ceļot to no dabiskiem materiāliem, var gadīties veselībai kaitīgs rezultāts. Piemēram, koka māju nedrīkst siltināt ar putuplastu, jo koks ar laiku var sākt pūt vai pelēt.
  • Patiešām reāli izvērtēt – kādi ir logi? Plastmasas (PVC) logu rāmji ilgtermiņā var radīt veselības problēmas. Tās ir ādas un elpceļu problēmas no pārāk sausā gaisa (ja nav kvalitatīvas ventilācijas sistēmas) un izgarojumiem, kas nav jūtami. Vielas, kas izdalās no PVC, var būt toksiskas, kancerogēnas, mutagēnas (izraisīt mutācijas).
  • Šādi kaitīgi izgarojumi ir, piemēram, ftalāti, ko izmanto polivinilhlorīda (PVC) un citu plastmasas savienojumu mīkstināšanai. Jaunākie pētījumi atklāj, ka cilvēki pakļauti daudz lielākām ftalātu devām, nekā prognozēts. Kaut gan logu ražotāji apgalvo, ka PVC logi ir pavisam nekaitīgi veselībai. Eksperimentos ar dzīvniekiem ftalāti izrādījušies bīstami reproduktīvajai sistēmai. Vairāki pētījumi pierāda, ka ftalāti palielina alerģijas rašanās risku.
  • Koka logi, ja vien tie nav apstrādāti ar veselībai kaitīgiem konservantiem, ir īstā izvēle. Tām logu rāmju koka detaļām, kas pakļautas laikapstākļu iedarbībai, vajadzētu būt apstrādātām ar konservantiem, kas nesatur hromu, varu, arsēnu, organiskās alvas savienojumus vai kreozota eļļu.

Sadzīvošana ar ēku

Skandināvijā, Lielbritānijā, Nīderlandē, Kanādā un ASV veikti dažādi pētījumi par neredzamo vielu, kas tiek dēvētas par hormonu sistēmas bojātājvielām (arī jau minētie ftalāti), ietekmi uz cilvēku. Secinājumi: salīdzinot ar laiku pirms 100 gadiem, mūsdienu meitenēm pubertātes pazīmes parādās agrāk, pēdējos 20–40 gados samazinājies jaundzimušo zēnu īpatsvars (ir skaidrs, ka vismaz daļēji vainojamas hormonālās sistēmas bojātājvielas). Lielbritānijas Karaliskās biedrības zinātnieki iesaka: «Būtu prātīgi līdz minimumam samazināt cilvēku, īpaši grūtnieču, pakļautību šo vielu ietekmei.» Bet kā?
Ņemot vērā to, ka reālajā dzīvē no veselībai kaitīgiem savienojumiem ne tikai logos, bet arī būvmateriālos ir grūti izvairīties, ļoti svarīgi telpas vēdināt. Tātad, lai telpās uzturētu pēc iespējas veselīgāku vidi, logiem jābūt ērti virināmiem (vēlams, izvietotiem dienvidu pusē).
Un cilvēkiem jāizglītojas. Lielākā daļa cilvēku saprot, ka īpaši grūtniecības laikā ir kaitīgi ilgstoši atrasties tikko izkrāsotā telpā, jo jūtams spēcīgs krāsas aromāts. Bet, lai saprastu, ka izvēlētais paklājs ilgtermiņā var būt daudz kaitīgāks veselībai, jābūt zināšanām.

Teksts: Tīna Kempele

4 Super!