Par mazuļa pirmo mēnesi stāsta Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore JEVGĒNIJA LIVDĀNE

 

Pirmpiens – imunitātes deva mazulim

Uzreiz pēc dzimšanas mazulīti liek mammai uz vēdera. Viņš sajūt un atpazīst mammas smaržu, un tiecas pie māmiņas krūts. Tas var šķist neticami, taču mazulītis, uzlikts uz mammas vēdera, apmēram 40 minūtēs saviem spēkiem spēj nokļūt pie gardā pieniņa, mammas krūts. Mazulītim pirmo reizi vajadzētu paēst pusstundu līdz stundu pēc dzimšanas, lai veidotos cieša saikne starp māmiņu un bērniņu.

Māmiņas krūtīs piens veidojas, jau sākot no grūtniecības otrā semestra, pēc dzemdībām īpašu hormonu iespaidā pieniņš sāk izdalīties pastiprināti. Sākumā no krūtīm izdalās pirmpiens. Tas ir dzeltens, pabiezas konsistences. Pirmpienam ir ļoti liela nozīme bērniņa turpmākajā attīstībā, jo tas satur apmēram 30 reižu vairāk aizsargvielu nekā nobriedis pieniņš. Pirmā pieniņa nav daudz, var būt tikai dažas pilītes, taču mazulītim pietiek, jo tas bagāts ar uzturvielām un enerģiju.

Vesels mazulītis prot zīst, tiklīdz nokļuvis pie krūts, māmiņai vajadzētu vien pārliecināties, vai mazais krūts galu satvēris pareizi – ne tikai pašu galiņu, bet arī daļu no tumšās areolas. Zīžot mazais veicina turpmāko pieniņa veidošanos. Bērniņa ēdināšanas laikā jāseko, lai būtu ērti gan mammai, gan mazajam.

Ja mazais bieži mēdz pie krūts iemigt, der pārliecināties, vai viņš krūti satvēris pareizi. Nereti bērniņi krūti tikai sūc (un tas ir grūts darbs!), tāpēc arī aizmieg nepaēdis, un drīz prasa atkal. Pirmajā dzīves mēnesī bērniņam vajag tikai mātes pienu!

 

Ēd, kad vēlas

Pirmajā mēnesī mazulītim vēl nav izveidojies dienas režīms, tāpēc viņš prasa ēst, kad vēlas, ar savu nemieru signalizējot par izsalkumu. Pirmajā diennaktī mazais var ēst pat katru stundu, taču nedēļas laikā ēšanas biežums parasti samazinās līdz 10–12 reizēm. Ilgākais laiks bez ēšanas – trīs stundas. Mazuļa ēdienreize varētu ilgt no15 minūtēm līdz pat vienai stundai – tas atkarīgs no tā, cik viegli no krūts tek pieniņš, cik aktīvs ēdājs ir mazulītis, vai mazajam vienkārši patīk ilgāk atrasties pie krūts. Parasti mazulīši pirmajā dzīves mēnesī spēj paēst apmēram 20 minūtēs un pārējo laiku vienkārši izbauda māmiņas tuvumu. Pirmās dienas ieteicams mazulīti ēdināt no abām krūtīm, jo tas veicina piena veidošanos. Ja pieniņa ir gana, vēlāk var ēdināt pamīšus no vienas, tad otras krūts. Pirmajā dzīves mēnesī mazulim ieteicams ēst arī naktī, jo tas veicina piena rašanos. Mazais naktī var ēst 2–3 reizes. Tiklīdz mazais izrāda interesi, viņu vajadzētu likt pie krūts, nevis mierināt.

 

Gan ēd, gan dzer

Māmiņas piens katras mazuļa ēdienreizes sākumā un beigās atšķiras. Sākuma piens ir ūdeņains, zilgans, un tas noder, lai mazais padzertos un remdētu slāpes, tāpēc bērniņam papildus dzert nav nepieciešams. Beigu pieniņš ir baltāks, satur vairāk tauku un nodrošina mazuli ar visām uzturvielām un enerģiju, lai mazais paēstu un veidotos sāta sajūta. Mēneša laikā mazuļi pieņemas svarā no 500 gramiem līdz vienam kilogramam.

Ja mazais māmiņas krūti zīž pareizi, gaisa atraudziņai nevajadzētu būt. Taču grūti pateikt, vai mazais ēdot ir ierijis gaisu vai nav, tāpēc pēc katras ēšanas ieteicams bērniņu paturēt vertikāli un 10 minūtes pagaidīt atraudziņu. Ja tās nav, viss kārtībā – ilgāk gaidīt nevajag!

Ar krūti ēdinātam mazulim vēdera izeja var būt gan bieža – pat pēc katras ēdienreizes, gan reta – tikai reizi dienā. Tomēr visbiežāk mazais «pa lielo» nokārtojas 6–8 reizes dienā. Pirmā kaka jeb mekonijs parasti ir melnā, zaļi melnā krāsā. Nedēļas laikā mazuļa vēdera izeja kļūst gaiši brūna, pašķidra, ar skābenu smaku.

Nereti pirmā mēneša beigās parādās kolikas. Visbiežāk tās izraisa māmiņas piena cukurs. Ja mazulim trūkst fermentu, kas spēj sašķelt cukuru, piens puncī sāk rūgt un veidot gāzes. Parasti puncis sāp vakaros, jo vakarpusē mātes pienā ir visvairāk cukura. Lai atvieglotu sāpes, bērniņa celīšus var maigi piespiest pie punčuka, ar rokām saudzīgi paspiest vēderiņu. Gāzīšu veidošanos mazina arī siltums.

 

Bērniņa pasaule – mamma

Pirmajā mēnesī bērniņam ir svarīgi veidot kontaktu ar pasauli un mazulīša pasaule ir māmiņa. Pirmais ir ādas kontakts. Jau uzreiz pēc dzimšanas mazais tiek uzlikts māmiņai uz vēdera, arī vēlāk, rūpējoties par mazulīti, māmiņa glāsta bērniņu, ņem uz rokām, un mazais jūt mammas siltumu un sirdspukstus. Bērniņam ir laba oža, tāpēc viņš nekļūdīgi zina, kur atrast ņammu. Pirmā mēneša beigās mazais sāk koncentrēt skatienu, pagriezt galviņu uz skaņas pusi. Var izdoties dažas sekundes noturēt galviņu. Bērniņš var apzināti atsmaidīt mammai. Ar katru dienu kļūst ilgāki nomoda brīži, lai gan viņš vēl aizvien guļ pat 20–22 stundas diennaktī. Bērniņa nomoda brīžos māmiņai vajadzētu ar mazo sarunāties. Bērniņa kustības ir haotiskas, rociņas un kājiņas kustas spontāni.

Svarīgi bērniņu guldīt uz līdzenas virsmas, bez spilvena. Nelīdzena guļvieta var veicināt mugurkaula deformāciju un palielināt muskuļu tonusu. Ik pa laikam bērniņu vajag pārlikt no viena sāniņa uz otru. Tāpat arī māmiņai vai radiniekiem pie bērniņa vajadzētu pieiet no kājgaļa – mazajam, lai paskatītos, nav jāatmet galviņa.

Pirmajā dzīves mēnesī mazais bieži raud. Raudāšana ir emocionāla, un ar laiku vecāki spēj atšķirt, ko mazais grib pateikt – vai puncis tukšs, vai slapjas autiņbiksītes, vai vienkārši sagribējies mammas tuvumu.

4 Super!