Kopš Emma ir sākusi kaut mazliet apvelties un, ņemot vērā cik ļoti sociāls un svētkus mīlošs ir mūsu vecākais bērns, esam pavēruši svešās pasaules elles vārtus. Protams, ar otro bērnu ir daudz vieglāk. Ne vien tādēļ, ka pa šo laiku jau ir darbojies mēs-esam-vecāki-mums-vairs-nav-laika-bezjēdzīgai-komunikācijai-ar-cilvēkiem-kas-nav-tā-vērti filtrs, un mūsu svešo loks jau ir kļuvis šaurāks, bet arī tādēļ, ka zinām, ko sagaidīt. Tas, protams, neizslēdz manus pirmatnējos instinktus sargāt jaundzimušo un prātā uzšņākt visiem, kas grib viņu paņemt rokās, kā arī citus savādus ieradumus, kurus esmu iekopusi.

Lai gan tie, kas lasa manus virtuālos monologus, jau labi zina, iespējams, ka ir vērtīgi atkārtot nosacījumus veiksmīgai (lasi: jaunos vecākus un bērnu netraumējošai) vizītei.

Pirmkārt, ierodies laikā un dodies prom savlaicīgi – lai gan jaunie vecāki smaida un māj ar galvu, pusotra - divas stundas ir vairāk nekā pietiekami raudzībām. Ja jaunie vecāki ieradušies pie tevis ciemos, nerauc pieri, ja viņi dodas prom jau pēc stundas. Sveša vide nav ērta ne mammai, ne mazulim – tāpat jau būs vesela epopeja ar pārdzīvojumiem, ko mazulis vakarā un naktī gribēs vecākiem izstāstīt pēc šādas ciemošanās.

Otrkārt, mazgā rokas un nelien mazulim klāt ar muti. Mikrobi, baktērijas, vīrusi – vai tiešām tu novēli saviem draugiem/radiem to vājprātu, kas saistās ar slimošanu? Ja jaunā mamma tomēr mazuli tev iedod turēt rokās (un tu nedrīksti dusmoties, ja nedod), esi mierpilns un kluss, un atdod mazuli atpakaļ mammai pie mazākā pīkstiena. Ja mamma ļauj tev viņu turēt raudošu, ok, bet citādi tu dari pāri abiem. Mamma=mazuļa drošības garants, tu=nezināma, satraucoša jauna teritorija.

Treškārt, zīdainis ir viegli pārstimulējams. Viss viņam ir jauns, viss ir neredzēts. Un visa kā pavisam ātri ir par daudz. Tev nav jāsaceļ cirkus troksnis un jādemonstrē akrobātikas triki, ar tavu seju vien viņam jau tāpat būs par daudz, tā kā nepadari to visu grūtāku.

Ceturtkārt, ir ārkārtīgi patīkami, ja tu pagādā pārtiku un nokārto traukus. Jā, jaunie vecāki teiks, ka visu izdarīs paši, bet patiesībā neko no tā paši viņi nevēlas darīt. Ikviena mamma piekārs spārnus un nozags nimbu citam eņģelim, lai piešķirtu to tev, siltas un veselīgas maltītes pagādātāj!

Piektkārt, neaizraujies ar dāvanām. Praktiskas lietas kā apģērbs, autiņbiksītes, knupīši vai jebkas, ko pati mamma akceptē kā noderīgu, ir izcilas dāvanas, taču skaļas rotaļlietas, plastmasas štrunti un citi ķīnas ķēmi – tā tu tikai padari pasauli par mazāk tīkamu vietu, kur dzīvot.

Šie ir mani pieci centi un mani pieci principi, kurus iesaku visiem, kas ciemojas pie zīdaiņa vai uzņem ciemos jauno ģimeni, ievērot. Vai ir ko papildināt?

1 Super!