Mans mazais puika ir jau atkal atlaidies garšļaukus uz savas vatētās segas un pirkstos virpina blondos, pūkainos matus. Viņš nopūšas un klusu īd. Garlaicīgi. Tā kā es diži nereaģēju un turpinu savus mājas darbus, puiks sāk pīkstēt uzstājīgāk. Es neceļu ne ausu un turpinu mazgāt traukus. Puiks sāk trīties gar manām kājām, te izlienot cauri, te ieķeroties manos legingos (au, kaķi, bez nagiem!), te apsēžoties uz manas pēdas – oopā opā! Nē, mamma joprojām nereaģē – es noglaudu viņu galvu, iedodu buču un turpinu darboties, piedziedot kādu no savām savādajām dziesmiņām.

Puiks nopūšas un aiztipina atpakaļ pie mantām. Viņš izkrāmē grāmatu plauktu – un sakārto visu rūpīgi atkal vietā. Viņš izber kastaņus un koka klučus, es iedodu kādu katlu un koka karoti – un tiek vārīta zupa lācim. Puiks, vērojot mani, pieber garšvielas, šķipsniņu sāls, piemet sagrieztus burkānus, kartupeļus – viss, lai tik rotaļu lācim un ezim prieks. Gardā maltīte tiek uzservēta uz improvizētiem šķīvjiem – plastmasas trauciņu vāciņiem. Spēle ir tik saistoša, ka laiks paiet nemanot – mamma ir atbrīvojusies no darbiem, ir laiks doties ārā!

Ko es gribēju pateikt, izstāstot šo nelielo epizodi? Mana filozofija ir ļaut bērnam garlaikoties, ļaut izzināt pasauli un nodarbināt sevi pašam, cik vien tas iespējams. Un pārsvarā – pēc dažu minūšu ilgas pīkstēšanas – tas nostrādā: tiek atklātas jaunas rotaļas, jaunas mantas, iemēģinātas jaunas kustības, piemēram, griešanās uz riņķi un apskurbuša streipuļošana pēc tam pa istabu.

Tajās retajās reizēs, kad tiešām, tiešām vajag mammu un triecientempa samīļošanās uz grīdas neder, mums ir savas ierastās kopīgās spēles un nodarbes:

  • Grāmatu lasīšana – tai nav jābūt pat bērniem paredzētai grāmatai, pat labāk, ja tas ir vecāku žurnāls, ko kopīgi var izšķirstīt,
  • Pirkstiņu un roku trenēšana – sākot no pupu/zirņu/kastaņu pārlikšanas no viena trauka otrā, izmantojot karoti, beidzot ar uzlīmju līmēšanu, papīra pluinīšanu (uz cietāka kartona tiek uzlīmētas krāsainas bildes, tām virsū no plānāka papīra tiek uzlīmēts aplis, kura centrā iegriezts krustiņš – bērnam ir uzmanīgi jāsaplēš aplis, lai redzētu bildi apakšā),
  • Dejošana – mūsu mīļākais radio ir Flowerpowerradio, tur vienmēr ir īstās dejojamās dziesmas,
  • Mājas kārtošana – mājas uzkopšana vienmēr norisinās kopā, mana viengadnieka mīļākā lieta pasaulē ir putekļsūcējs, ar ko viņš izcili darbojas, pa retai reizei ļaudams arī mammai to izmantot,
  • Ēst gatavošana – arī maltītes sagatavošana ir teamwork: puiks tiek uz letes, kur viņš redz un var piedalīties it visā (tikai jāpierod pie radītās nekārtības un tā, ka, lielākā daļa dārzeņu tiek apskrubināti).

Kā jūs garlaikojaties mājās, kad slapjdraņķis aiz loga?

 

 

0 Super!