Laimīgi ir tie, kuriem ar šiem mazajiem nepatīkamajiem kukainīšiem nav bijis jāsastopas. Taču pati no savas un savu draugu pieredzes varu teikt, ka diemžēl izvairīties no tā ir grūti, ja vien jūsu bērns apmeklē skolu, bērnudārzu, rotaļu laukumu vai kā citādi satiekas ar citiem bērniem. Tā kā šobrīd ir sākusies "karstā" utu sezona, atļaušos pacitēt pati sevi no savulaik žurnālā MANS MAZAIS tapuša raksta. 

Līdz brīdim, kamēr vecākais dēls sāka apmeklēt skolu, es arī biju dzīvojusi pārliecībā, ka utis palikušas manā bērnībā – kad vēl nebija importa šampūnu un cilvēki dušā vai vannā mazgājās vien reizi nedēļā. Kad skolotāja vecāku sapulcē brīdināja, ka klasē pamanītas utis, lai rūpīgi pārbaudām bērnu galvas, un es nodomāju, cik šausmīgā klasē esam nonākuši, jo šeit acīmredzot mācās bērni no ļoti nelabvēlīgām ģimenēm… Bet izrādās tas ir mīts, ka utīm patīk netīri mati. Viņām svarīgas tikai divas lietas – asinis un mati. No asinīm utis kā jau parazīti asinssūcēji pārtiek, bet mati svarīgi, lai uz tiem varētu dēt un piestiprināt savas oliņas – gnīdas. 

Vidēji viena uts diennaktī izdēj septiņas astoņas oliņas jeb gnīdas, no kurām pēc nedēļas izšķiļas jaunas utis. Tāpēc no mazajiem asinssūcējiem jāatbrīvojas pēc iespējas ātrāk, kamēr tās vēl nav paguvušas savairoties. Utis skrien ātri, tāpēc tās var dabūt ļoti viegli, pat stāvot trolejbusā blakus cilvēkam, kuram ir utis. Un kur nu vēl bērni, kas spēlējoties un runājoties mēdz sakļaut galvas kopā... Man šķita, ka pietiks, ja piekodinu dēlam, lai nelieto citu klasesbiedru ķemmi, nemainās cepurēm, un dzīvoju pārliecībā, ka utis ir pietiekami gudras un saprātības, lai spētu atšķirt bērnus no labām un ne tik labām ģimenēm.

Pamazām klases sapulcē izskanējusī baismīgā ziņa par utīm piemirsās, un es pat nepievērsu īpašu vērību tam, ka mācību gada vidū dēls sāka kasīt galvu. Nodomāju, ka jāpamaina šampūns. Šampūna maiņa nepalīdzēja, un es rūpīgi izskatīju dēla galvu, vai tikai tur nav ieperinājušās briesmīgās utis! Taču ar neapbruņotu aci dzīvu uti ieraudzīt ir ļoti grūti, jo viņas ir maziņas un skrien ļoti ātri. Tas ir kā meklēt adatu siena kaudzē. Vieglāk ieraudzīt ir gnīdas, kas gluži kā mazas pērļu krellītes apņem matu un atšķirībā no blaugznām nav nopurināmas, tās var tikai nomaukt ar nagiem kā gredzenu. Visbiežāk utis tās sadēj deniņu apvidū. Bet pašas utis labprātāk uzturas un sūc asinis pakauša daļā, jo tur ir vajadzīgais siltums un nemainīga temperatūra, tāpēc vislielākā nieze var būt tieši pakausī. Taču dažkārt vecāki gnīdas var neieraudzīt pat meklējot, tad jālūdz, lai bērna galvu pārbauda ģimenes ārsts vai māsiņa, kuriem šajā jautājumā ir pieredze. Tā bija arī mana lielākā kļūda, ka nevērsos pēc palīdzības pie ģimenes ārsta. Biju pārliecināta, ka es taču pamanītu un ieraudzītu, ja bērniem tiešām būtu utis. Bet varbūt es tās neredzēju, jo nespēju pieņemt pat tādu domu, ka mums varētu būt utis? Lai nu kā, pamazām galvu sāka kasīt arī jaunākā meita un es pati. Tuvojoties vasarai nieze arvien pieauga (īpaši vakaros), un es sapratu, ka mums ar dēlu jādodas pie dermatologa, jo, visticamāk, abiem ir kāda galvas sēnīte!

Dermatologs noteica diagnozi minūtes laikā. «Jums ir utis.» KO?! Jāsaka godīgi, ziņu par kādu infekciju, kas ilgi un mokoši jāārstē, es tobrīd būtu uztvērusi daudz mierīgāk, bet izdzirdēt ziņu par utīm man likās kaunpilni un pazemojoši! Dakteris nogrieza man no galvas vienu matiņu un uzskatāmi parādīja gnīdu, kas pieķērusies matam. «Ko mums tagad darīt?» vaicāju izmisušā balsī, un viņš ar laipnu smaidu atbildēja: «Tas nav nekas traks! No utīm var tik vaļā pāris dienu laikā,» un, paldies Dievam, izrakstīja recepti, lai gan visi pretutu līdzekļi aptiekā nopērkami arī bez receptes, bet man taču tobrīd bija kauns ieiet aptiekā un prasīt kaut ko pret utīm! Vieglāk parādīt aptiekārei recepti! Un labi, ka utis var saukt arī smalkā vārdā – pedikuloze! Līdzeklis pret pedikulozi skan mazliet labāk, turklāt, iespējams, citi pircēji aptiekā nezina šā vārda skaidrojumu un var nodomāt, ka tā ir kāda reta slimība, nevis utis!

Nu jau pagājuši 10 gadi, kopš vecākais dēls uzsācis skolas gaitas un jāsaka godīgi, ka es ar utīm emsu jau saradusi. Mani vairs nepārsteidz skolotājas vēstule e- klasē: Pārbaudiet savam bērnam galvu, jo klasē ir utis.  Un vairs arī nekrītu panikā, ja kādam no mūsu bērniem matos ieaugu šo mazo parazītu. Gluži kā zāles pret temperatūru manā zāļu skapītī glabājas arī Pedex vai kāds cits pretutu līdzeklis, lai atklājot kādam bērnam utis, uzreiz varu ātri reaģēt, pirms viņš paguvis padalīties ar brāļiem un māsām!

Kas jāzina, lai atbrīvotos no utīm
- Ar parasto šampūnu utis izmazgāt nevar, un pašas no sevis utis nekur neaizies, taču pietiek tikai ar vienu vai divām reizēm, lai ar aptiekā nopērkamiem līdzekļiem no utīm atbrīvotos. Līdzekļi nopērkami bez receptes un vislabāk tos kombinēt ar pretutu šampūniem. 
- No tautas līdzekļiem var izmantot čemeriņu ūdeni vai dzērveņu sulu, ko ieziež matos un vismaz pusstundu patur.
Aptiekā nopērkamie līdzekļi jālieto atbilstoši pamācībai, smērējot tos no galvas puses, uzmanīgi, pāršķirot matu celiņus un atlikumu iesmērējot pārējos matos. Utis dzīvo tuvu galvas ādai, vietās, kur mati visbiezākie, jo tās vairās no gaismas. 
Māmiņu forumos var lasīt, ka pieaugušiem cilvēkiem palīdzot arī matu nokrāsošana, jo matu krāsā esošā ķīmija utis nogalinot.
Pretutu līdzekļiem ir divējāda iedarbība – vieni mazos parazītkukaiņus nosmacē, citi veido tādus kā apvalkus, kas utis paralizē un neļauj tām kustēties. Parasti mirst gan utis, gan gnīdas, taču diemžēl arī mirušās gnīdas paliek piestiprinātas matiem, tāpēc tās citu pēc citas vienkārši jāizvelk. Var palīdzēt arī matu skalošana vieglā etiķūdenī, jo tas šķīdinot gnīdu apvalku.
- Arī tad, ja galva niez tikai bērnam, apstrādāt galvu vajadzētu visiem ģimenes locekļiem, jo nekad nevar zināt, vai viena uts nav paspējusi ierāpties arī kāda cita ģimenes locekļa galvā. Ieteicams izmazgāt arī spilvendrānas, cepures un biežāk lietotos apģērbus vai apstrādāt ar karstu gludekli. Augstā temperatūrā utis kā jebkura dzīva radība aizies bojā.
- Sirdsmieram līdzekli pret utīm var atkārtoti iesmērēt ar septiņu dienu intervālu – ja nu kāda gnīda procedūras laikā izdzīvojusi, pēc septiņām dienām no tās var izšķilties jauna uts.
- Ja utis neiznīdē un nieze ieilgst, galvas matainajā daļā un uz kakla var veidoties stipri sakasījumi, kam var pievienoties arī sekundārā infekcija.

2 Super!