Dārtiņa jau nu gan būs izlutināta. Re, kā visi viņu mīl un lutina! - Šādu sakāmo par mūsu jaunāko meitiņu man nācies dzirdēt ne reizi vien. Nav jau arī melots. Ģimenē visi mīl un lutina. Bet ko tad īsti nozīmē lutināšana? Vai mīlēšana un lutināšana ir viens un tas pats? 

Piemēram, vai tas, ka es Dārtu joprojām, naktī pamostoties, ieceļu mūsu gultā, un tur viņa paliek uz visu turpmāko nakti, ir lutināšana? Vai tas, ka visi lielākie bērni, atgriežoties mājās, uzreiz metas viņu samīļot, ir lutināšana? 

Manuprāt, izlutināšana ir tad, kad bērns nepazīst robežas. Un ne jau tādā izpratnē, ka viņš var sev iegūt visu, ko iekāro. Nē. Tas, manuprāt, nemaz nav slikti, augt ar apziņu, ka iespējams ir viss. Īpaši, ja tas iet roku rokā ar darbu un centību. Nu, piemēram, ja meita saka, ka vēlas kļūt par slavenu dziedātāju Amerikā, tad neteikt, viņai - Nemaz nesapņo, zini, cik daudzi tūkstoši, varbūt pat miljoni sapņo par to pašu? Bet iedrošināt - viss ir iespējams, ja vien tu esi gatava ļoti daudz strādāt! 

Tāpēc ar izlutināta bērna robežām es domāju, ko citu. Proti, kad bērns visu laiku pārkāpj cita cilvēka robežas, neieklausās un nerēķinās ar citiem. Un tas notiek ne jau mīlestības dēļ, bet tieši pretēji - mīlestības trūkuma dēļ. Un tad lutināšana var būt arī kā atpirkšanās par mīlestības trūkumu. Ja man nav laika vai vēlēšanās pavadīt brīvdienas ar bērnu, iedodu viņam planšeti, datoru, televizoru. Domāju, ka pāris vakarus nedēļā tas ir OK, neviens no mums nav Duracel zaķis, kas spēj visu dienu strādāt, možā omā pārnākt mājās, pagatavot vakariņas un tad palēciena solī izskriet ar bērnu pļaviņā spēlēt bumbu. Es runāju par situāciju, kad vecāku un bērnu attiecībās nav nekā cita bez planšetes, datora un televizora vai vienkārši, kad nav emocionāli tuvu attiecību. Un tad nav arī attiecību, kurās mācīties robežas - kad ir par daudz, kad pietrūkst, kad ir forši, kad apnīkoši... Protams, otrs grāvis ir ir tā saucamā hiperaprūpe, bet par to gan mana sirds ir mierīga - daudzbērnu ģimenē šāda greznība nedraud!:-) Tāpat kā dzīve bez robežām.


3 Super!