Eko zīmolu mūsdienās grib piesavināties daudzi ražotāji, arī tad, ja preces nemaz nav TIK dabiskas, bioloģiskas vai organiskas izcelsmes, kā to paredz eko marķējuma standarti. Kā atpazīt īsto eko marķējumu? 

 

Šie nav eko marķējumi

Zaļā karotīte jeb Kvalitatīvs Latvijas produkts – savulaik radīta, lai pircējiem būtu saprotams, kuri produkti ir audzēti un ražoti Latvijā, un lai mudinātu pirkt pašmāju preci. Marķējumu piešķir tiem pārtikas produktiem, kuru sastāvā ir vismaz 75% Latvijā audzētu izejvielu un kas atbilst noteiktām kvalitātes prasībām.

 

Zaļais punkts – apliecina, ka iepakojuma ražotājs, preces izplatītājs vai importētājs ir samaksājis par to, lai iepakojumu varētu savākt un pārstrādāt. Uz precēm mēdz būt arī angļu (Green Dot) un vācu (Der Grune Punkt) valodā.

 

 

Otrreizējas pārstrādes simbols – tie Latvijā ir divu veidu. Viens no tiem ir uz precēm, kuras var pārstrādāt – tam var būt virsū cipars, kas norāda, kādai pārstrādājamo materiālu grupai produkts pieder. Otrs simbols apliecina, ka prece vai tās iepakojums pilnībā vai daļēji ražots no pārstrādātiem materiāliem. Simbola vidū mēdz būt uzraksts, piemēram 40 vai 80%. Tas rāda, cik daudz produktā otrreiz pārstrādātā materiāla. 

 

Autore: Kristiana Kalniņa
 

No žurnāla MANS MAZAIS arhīva EKO pielikuma 

Citus rakstus par zaļo dzīvesveidu lasi mūsu jaunajā portāla sadaļā EKO!

1 Super!